Mentorink Selin Webinar

Sosyal Medyada Etkili Özgeçmiş Yönetimi Nasıl Yapılır?

Selin Yetimoğlu’ndan Mentorink’e Özel İş ve Staj Bulma Tavsiyeleri

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin en çok okunan İK Blogger’ı Selin Yetimoğlu ile Mentorink kullanıcıları olarak Webinar aracılığıyla bir araya geldik. “Sosyal Medya’da Etkili Özgeçmiş Yönetimi” başlığı adı altında iş yaşamına dair yararlı bilgiler edindik.

Gelişen teknoloji ile birlikte sosyal medya araçlarının iş yaşamındaki önemi olağanca hızıyla ilerliyor. Sosyal medya araçlarının çıkış amacı kolay ve hızlı iletişim olsa da, bugün gelinen noktada sosyal medya araçları en önemli pazarlama araçları olarak gösteriliyor. İK çalışanları şirketlerini ve şirketlerinde açılan pozisyonları sosyal medya aracılığıyla tanıtma fırsatı buluyorlar. Aynı zamanda adaylar da sosyal medya sayesinde kendilerini açıkça ifade edilebiliyorlar. Bu sayede aranılan özellikler doğrultusunda iş verenler ve iş arayanlar ile uygun bir eşleşme sağlanıyor. İK süreçlerinden biri olan işe alım tarafıyla ilgilenen profesyoneller adayların sosyal taraflarıyla da ilgileniyor bu nedenle sosyal medya hesaplarınız işe alım sürecinde özgeçmişinizin yanında en önemli parametrelerden biri haline geliyor.

Jobvite’a göre İK profesyonelleri sosyal medyaya yapılan yatırımlar sonucunda aday kalitesinin eski klasik yöntemlere kıyasla (CV/özgeçmiş inceleme, telefon görüşmelerinde bulunma) %44 gibi bir oranla arttığını belirtiyor. Buradan anlaşılacağı üzere sosyal medya hesaplarımıza olması gerekenden çok daha fazla önem vermemiz gerekiyor.

Günümüzde iş verenler sosyal medya aracılığıyla daha fazla adaya ulaşabiliyorlar. Belçika’nın önemli üniversitelerden biri olan  Gent Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre iş verenlerin “Facebook” aracılığı ile işe başvuran adayların profillerini incelediklerini ortaya koyuyor. Reppler’in yaptığı bir başka araştırmaya göre ise iş verenlerin %91’i adaylarını sosyal medya ağlarından buluyor.

Türkiye’de yapılan bir araştımadan bahsetmek gerekirse Secretcv.com’un verilerine göre firmaların %85’inin kurumsal sosyal medya hesapları bulunuyor. Türkiye’deki şirketlerin %80’i işe alacağı adayın sosyal medya hesaplarını inceliyor. Bu doğrultuda incelenen sosyal medya araçlarının başında %49 ile Facebook geliyor. %35 ile Twitter, %20 ile Linkedin, %9 ile de Instagram takip ediyor. Anlaşılacağı üzere Türkiye’de de işe alım sürecinde en önemli süreçlerden biri sosyal medya hesaplarının incelenmesi. Sadece iş verenler değil adaylar da iş başvuru sürecinde başvuruda bulundukları şirketi mutlaka incelemeliler.

Şüphesiz ki sanal alemde bıraktığınız ayak izleri kaderiniz olabilir. Bu nedenle sosyal özgeçmiş oluştururken dikkat etmemiz gereken pek çok unsur mevcut. Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız mesleki bilgileriniz iş verenler üzerinde olumlu bir izlenim yaratırken çalıştıkları şirket ya da mesai arkadaşları ile ile ilgili yaptıkları olumsuz paylaşımlar iş arayanlar üzerinde negatif bir etki yaratıyor. Bunların yanında adayın beğendiği sayfalar, profil fotoğrafının güncel ve gerçekçi olması, ortak arkadaşlarının olup olmaması, arkadaş sayısı gibi kriterler de işe alım sürecinde oldukça etkili.

Sosyal medya hesabınız üzerinde dikkat edeceğiniz birkaç faktör şirketlerin dikkatini çekmenizi sağlayabilir. Selin Yetimoğlu’nun sosyal özgeçmiş konusundaki tavsiyelerini şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Uzman olduğunuz alanları sosyal medyada mümkün olduğunca paylaşın. Böylelikle insanlar uzmanlık alanlarınız hakkında olan bilgiye rahatlıkla ulaşabilir.
  • Sosyal medya hesaplarınızda uygunsuz paylaşımlarda bulunmayın. Alkol, sigara ile olan paylaşımlarınız iş verenler üzerinde negatif bir etki yaratıyor.
  • Sosyal medyada yardımsever olun. Katıldığınız gönüllü çalışmaları, etkinlikleri paylaşın.
  • Dini ve siyasi paylaşımlarınıza mümkün olduğunca dikkat edin.
  • Katıldığınız gruplara ve beğendiğiniz sayfaları yeniden gözden geçirin. İş verenlerin dikkat ettiği faktörlerin başında bu beğenileriniz geliyor.
  • Kullanılan dil oldukça önemli. Yaptığınız yazım yanlışları, anlatım bozuklukları iş verenler tarafından ciddiyetsizlik olarak algılanıyor.
  • İsminizi Google’da arattırın. Daha önce yaptığınız yorumlar, katıldığınız gruplar iş verenler üzerinde olumsuz etki yaratmanıza sebep olabilir.
  • Blog açmak iş verenler açısından oldukça önemli. Seyahatten uzmanlık alanınıza kadar edindiğiniz tecrübeleri blog sayesinde aktarabilirsiniz.
  • Sosyal medya üzerindeki etkinliğinizi henüz Türkiye’de yaygın olmayan “KLOUT” uygulaması ile puanlandırabilirsiniz.

Daha fazla destek almak isterseniz Mentorink’te bir Mentor’dan yardım alabilirsiniz: www.mentorink.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir