Başarıya Taşıyan 5 Prensip

Liderleri Daima Başarıya Taşıyan 5 Prensip

  • Eylemlerin Önceliklerini Yansıtır

Kendiniz için hayatta nelerin önemli olduğunu bildiğiniz zaman bu konu ile ilgili nasıl ve ne şekilde hareket etmeniz gerektiğini de bilirsiniz. Bu nedenle hayatınızdaki fazlalıkları atmanız, gereksiz detaylar üzerinde harcayacağınız zamanı azaltır ve işinize, asıl amaçlarınıza konsantre olmanızı sağlar.

  • Çoğunluktan Farklı Olmak Seni Öne Taşır

Kişilerin güçlü yönlerini bilmesi oldukça önemli. Eğer hangi özelliklerinizin güçlü olduğunu bilmiyorsanız sizi iyi tanıyan bir yakınınızdan da yardım alabilirsiniz. Güçlü özelliklerinizi keşfedip bu özellikler üzerinde mümkün olduğunca kendinizi geliştirmeniz başkalarından ayrışma sürecinde çok önemli bir yere sahip. Bu nedenle iyi özelliklerinizi daha da güçlendirmeye çalışmak sizi diğer insanlardan bir adım öteye taşıyacaktır.

  • Azim Başarının Kilit Noktasıdır. Pes Etmek ise Başarının Önündeki En Büyük Engeldir.

Kuşkusuz bütün başarıların temelinde çok ciddi bir azim ve sabır vardır. Steve Jobs’un “Başarılı girişimcilerle başarısız girişimcileri birbirinden ayıran şeylerin yarısının sadece sabır olduğunu gördüm.” sözünden de anlaşılacağı üzere sabır ve azim başarıya ulaşmadaki en önemli faktörlerden birisi. Hayatınızda ya da işinizde bir şey kötü gittiği vazgeçmeyip azimle üstüne giderseniz kazanan her zaman siz olursunuz !

  • Karar Ver, Uygula ve Başar

Karar verme süreci başarının kilit noktası. Planlama evresinde verilen kararlar ne kadar doğruysa iş o kadar iyi bir şekilde devam eder. Uygulama süreci verilen kararlar doğrultusunda gelişir. Bu nedenle verilen kararlardan emin olmak başarıya ulaşma konusunda oldukça önemli.

  • Öğrenmekten Vazgeçme Çünkü Yaşam Öğretmekten Vazgeçmez

Öğrenmeye açık olmak bu 5 prensipten belki de en önemlisi. Hayattan elde edeceğiniz başarılar da başarısızlıklar da size pek çok şey öğretecektir. Yeter ki onlardan çıkarım yapmayı bilelim. İnsanın her yaşta öğrenebileceği pek çok şey var bu nedenle öğrenme aşkımızı azla kaybetmemeliyiz. Unutmayın geçmişteki ve günümüzdeki liderlerin en büyük sırrı öğrenmeye açık olmaları ve bu sayede kendilerini her gün geliştirebilmeleri.

 

Başkalarının tecrübelerinden öğrenmek ve aramıza katılmak için:

http://www.mentorink.com

Yazının tamamı için:

http://www.inc.com/lolly-daskal/7-habits-of-successful-leaders-who-get-results-first-90-days.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir