Business-Banner

İş Yaşamında Başarılı Olmanın 10 Önemli Sırrı

İş yaşamı, hayatlarımızda çok önemli bir yer kaplıyor. Günümüzün büyük bir kısmını iş yerlerinde geçiriyoruz. Burada kuracağımız ilişkilerden yaşam tarzımıza kadar pek çok faktör iş yaşamındaki motivasyonumuzu ve başarımızı derinden etkiliyor. Artan rekabet baskısı altında, iş yaşamında başarıyı garantilemek için alışkanlıklarımızda birtakım düzenlemeler yapmamız gerekiyor.

 

  1. GÜNE ERKEN BAŞLAYIN

Güne erken başlamak iş yaşamında başarıya ulaşmak için en önemli faktörlerden birisi. “Erken kalkan yol alır” atasözümüz güne erken başlamanın ne kadar yararlı olabileceğini oldukça net bir şekilde özetliyor. Erken bir saatte uyandığınızda güne enerjik bir başlangıç yaparsınız. Bu süreç içerisinde yapacağınız spor, kahvaltı gibi etkinlikler fiziksel gücünüzü arttıracağı için tüm gün motivasyonunuz en yüksek seviyelerde seyredecek. İşlerinize erken başlamanın faydasıyla, işi yükünüzü hafifleterek daha kaliteli zaman geçirebileceksiniz.

Güne erken başlamanın önemini dünyadaki büyük şirketlerin yöneticilerinin uyanma saatlerinden de anlayabiliriz. Apple Ceo’su Tim Cook güne 4.30’da başlıyor ve saat 5’te spor yapmaya başlıyor. Virgin Group kurucusu ve başkanı Richard Branson 5.45’te uyanıyor, erkenden spor ve kahvaltısını yaparak işe gidiyor. Fiat ve Chrysler CEO’su Sergio Marchionne 3.30’da uyandığı için “8.günü icat eden iş adamı” olarak anılıyor. Güne 3.30’da ya da 4.30’da başlamak zor gibi gözüküyor. Fakat kendinize göre düzenlediğiniz  uyanma saati ile erken saatte güne başladığınızda iş yaşamında başarılı olmak adına ne kadar ilerleyebileceğinizi siz de göreceksiniz.

 

  1. İLETİŞİM BECERİCELERİNİZİ KUVVETLENDİRİN

Doğru iletişim kurmak iş yaşamında sizi en üst noktalara kolayca taşıyabilir. Günlük hayatta iş arkadaşlarınıza, yöneticilerinize söyleyeceğiniz “Günaydın, İyi Akşamlar, İyi Çalışmalar, Lütfen” gibi temel söz grupları etkin iletişimin ilk yolu. Öncelikle iş arkadaşlarınızı tanımaya çalışın. Özel günlerinde, zor günlerinde onlara destek olun, yanlarında olun. Bu sayede çalışma ortamınızda sevilen biri olursunuz ve bu önünüzü açar. Üstenci bir dil kullanmayın. Daima rica edin, emir kipi kullanmayın. Aksi takdirde iş arkadaşlarınızla aranıza koca bir duvar koymuş olursunuz. Göz temasına dikkat edin. Etkin iletişimdeki en önemli faktörlerden biri göz temasıdır. Göz teması sayesinde iş arkadaşınızı ya da yöneticinizi etkin bir şekilde dinlediğinizi belli edersiniz ve aradaki iletişimi kuvvetlendirirsiniz.

 

  1. ZAMAN YÖNETİMİNİZ GÜÇLÜ OLSUN

Günümüzde hem iş yaşamında hem de günlük yaşamdaki en büyük problemlerden biri zaman yönetimi. Ne yazık ki çok az insan zamana sadık kalıyor. Bundan dolayı yöneticiler zamanı iyi kullanabilen, dakik olan ve verilen işleri zamanında tamamlayabilen çalışanlarla birlikte işleri yürütmeyi tercih ediyor. Zaman konusundaki disiplinli tavırlarınız iş yaşamında birkaç kademe daha yükselmenizi sağlayacaktır.

 

  1. PLANLI OLUN

Güne başlarken o gün yapacağınız işleri, katılacağınız toplantıları ya da diğer görüşmeleri planlamak gün içerisinde zaman tasarrufu sağlar. Etkili bir plan ile gününüzü çok verimli geçirebilir, iş yaşamında öne çıkabilirsiniz. Edineceğiniz bir ajanda ya da takvim bu konuda size çok yardımcı olacaktır. Kısacası kendi kendinizin sekreteri olmak çok önemli. Yapacağınız işleri kimse sizden iyi planlayamaz.

 

  1. TAKIM OYUNCUSU OLUN

İş arkadaşlarımızı bir takım arkadaşı olarak düşünebiliriz. Burada amaç hep birlikte ilerlemek ve gelişmek. İş arkadaşlarınızla uyumlu bir şekilde bir takım gibi davrandığınız anda iş yaşamındaki yükselişiniz kaçınılmaz olur. Bireysel çıkarlardan ziyade toplumsal ve kurumsal başarıyı göz önüne aldığımız anda kendinizi iş yaşamında çok ilerlemiş bulursunuz şüphesiz ki. Bu nedenle iş yerinde “takım ruhu”na sahip olmak iş yaşamındaki başarınızı derinden etkiler.

 

  1. KENDİNİZE GÜVENİNİZ YÜKSEK OLSUN

Kendine güven iş yaşamında ve günlük yaşamda başarılı olabilmek adına sayılan bu maddeler arasında belki de en önemlisi. Kendinize güvendiğiniz anda verilen tüm işleri kolayca yapabilir ve kendinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Böylece katılacağınız toplantılarda, seminerlerde fark yaratırsınız. Fakat kendine güvenin dozuna da dikkat etmek lazım aksi takdirde ters tepebilir.

 

  1. “BİLMİYORUM” DEMEKTEN ÇEKİNMEYİN VE YARDIM İSTEYİN

İş yaşamındaki en büyük problemlerden birisi de çalışanların bir işi bilmediğini kabul etmemesi. Oysa ki “bilmiyorum” demek kendine güvenin göstergelerinden birisidir. “Bilmiyorum” kelimesini kullandığınız anda hem o işi etkin bir şekilde öğrenebilir hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bilmediğiniz veya sorun yaşadığınız durumlarda daha tecrübeli birinden yardım istemek de oldukça doğal. Bu durum hem gelişmenize hem de iş arkadaşlarınızla daha koordine bir şekilde çalışmanızı sağlayacaktır.

 

  1. HATALARINIZDAN DERS ÇIKARIN

Birçok insan hata yapmaktan korkar. Oysa ki bir işi öğrenmenin en iyi yolu hata yapmaktır. Önemli olan hataların nereden kaynaklandığını tespit etmek ve durum analizi yapmaktır. Hata yaptığınız anda çıkaracağınız her ders sizin iş yaşamında ilerlemenizde kolaylık sağlar.

 

  1. DEĞİŞİKLİKLERE ADAPTE OLUN

Günümüzde teknoloji çok önemli bir yer sahip. Her anımızı teknolojik cihazlarla geçiriyoruz. Bu nedenle bu teknolojik gelişmelerden haberdar olmak ve onlara uyum sağlamak çok önemli. Şüphesiz hepimiz bilgisayar kullanıyoruz ama internete girmek veya birkaç programla iş yürütebilmek dışında bilgisayara ne derecede hakimiz bunu düşünmemiz lazım. Yeni uygulamalardan, trendlerden haberdar olmalıyız. İş yaşamındaki etkisi göz ardı edilemeyecek kadar fazla.

 

  1. MENTOR, MENTİ EDİNİN

İş yaşamında başarılı olmanın en önemli sırlarından birisi de bir mentor veya menti edinmek. İşe yeni başlayan bir kişi edineceği mentoru sayesinde işe ve iş yerine adapte olmak konusunda sorun yaşamaz, işlerin püf noktalarını öğrenir, karşısına çıkan zorluklarda ona yardımcı olabilecek bir yol göstericiye sahip olur ve bu durumların üstesinden gelir. Mentorun tecrübeleri ve tavsiyeleri sayesinde iş yaşamında çok daha hızlı ilerler. Aynı şekilde bir menti edinmekte iletişim becerileri, liderlik gibi konularda fayda sağlar. Taze bir beyinin gelişiminde ve ilerlemesinde rol almak sizin de gelişmenize yol açar. Profilinize ve beklentilerinize uygun bir mentor veya menti bulmanızı sağlayacak bir platform var, ismi Mentorink. Hemen kaydolarak bilinçli bir mentorluk çalışması için yardım alabilirsiniz. Size en uygun mentor/mentiyi hemen bulmak için şimdi tıklayın: Mentorinkhttp://www.mentorink.com

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir