mentorink blog mar 16

Etkili Liderlerin Etkili Mentorlara İhtiyacı Var

Amazon – Kindle İçerik Direktörü Andreas von der Heydt’in mentorluk hakkındaki bir yazısından bahsetmek istiyoruz bu hafta size.

Heydt yazısında “2’nin Gücü”ne değiniyor ve mentorluğun her iki taraf için de bir hediye olduğundan bahsediyor. Mentorink’in ayrılmaz bir parçası olan yeni nesil mentorluk tanımını Heydt’den okumak bizi oldukça umutlandırdı ve mutlu etti.

Sen de katılıp 2’nin Gücü’nü keşfetmek ister misin? Seni de aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! http://www.mentorink.com


Etkili ve iyi liderlerin mutlaka bir akıl hocası vardır/olmuştur ve her lider er ya da geç birisinin akıl hocası yani mentoru olacaktır. Peki neden? Çünkü mentorlukta ve öğreticilikte mentor da öğrenir ve gelişir. Bununla birlikte, bu öğrenme ve gelişim süreci kaçınılmaz bir şekilde mentinin de mentor olmasını mümkün kılacaktır.

Örneğin Steve Jobs; kendisi çoğu zaman mentoru Bill Campbell’a danışırdı. Aynı zamanda, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ve Google kurucusu Larry Page için Jobs gerçek bir mentordu. Mentorluk, aslında, alma ve verme üzerine dayalı yani çift yönlü bir ilişki/kavram ve işte bu nedenle ben bu kavramın sıkı hayranıyım.

Mentorluk sadece bir kavram veya süreç değil, her iki taraf için de hediyedir.

Bir mentor, genellikle bir iş bağlamında daha az deneyimli yöneticilere, meslektaşlarına, çalışanlara ve diğer kişilere, deneyimi ve bilgi birikimi sayesinde çeşitli şekillerde geribildirim, anlayış ve destek sağlayan kişidir. Mentor bir danışman veya rehber görevi görür.

Mentorluk genellikle çalışan eğitim programının bir parçası olarak küçük veya büyük organizasyonlarda kullanılmaktadır. Mentorluk da koçluk gibi, insanları harekete geçiren, kişisel ve profesyonel gelişimlerinde onları destekleyen etkili bir araçtır. Etkili bir mentor, mentisi ile iletişiminde, bol bol dinler, sorgular ve değerlendirir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde, şu söz mentorluğu çok güzel özetler;

 

“Bana söylersen unuturum. Bana öğretirsen hatırlarım. Beni dahil edersen öğrenirim.”

Benjamin Franklin

Tüm ilişkilerde olduğu gibi, mentorluk her iki tarafın da çaba sarf ettiği ve çalıştığı durumda etkili olur.

 

Başarılı Bir Mentorluk Sürecinin Vazgeçilmezleri

Etkili Eşleşme Sistemi

Hangi yönetimi kullanırsanız kullanın (serbest seçim, olası eşleşmeleri önerecek danışmanlıklar vb.), mentorluk mentinin gelişim ihtiyaçları etrafında şekillenmeyi gerektirir. Baştan sona şeffaf ve açık bir süreç gerektirir.

Birlikte Belirlenmiş Yol Göstericiler

Mentor ve menti gizli ya da açık bir mentorluk sürecine girdikten sonra, bazı temel unsurlar (gizlilik, görüşme sıklığı, takip sistemi, mentorluk sürecinin hedefleri gibi) mutlaka belirlenmiş olmalıdır.

Erişilebilir Destek Sistemi

Mentorluk çalışmasının bireyler ve kurumlar için önemi/anlamı net bir şekilde paylaşılmış olmalıdır. Mentor ve menti süreci, amacını ve araçlarını anlamalı ve bu konuda sürekli bilgilendirmeye tabi tutulmalıdır.

İşleyen Takip Sistemi

Her şey yolunda gitmiş, mentor ve menti ortak hedeflerde buluşmuşsa eşleşme gerçek anlamıyla bir mentorluk sürecine dönüşmüş demektir. Ancak bir şekilde ortak hedeflerde buluşulamıyorsa, mentorluk çalışması arkadaşça sonlandırılmalıdır. Bu noktada, eğer mentor ve menti çok yakın ise süreci sonlandırmak zor olabilir.

Anlık Değerlendirme Sistemi

Sürecin başında belirlenmiş hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı sürekli gözden geçirilmeli ve değerlendirilmelidir. Mentorluk sürecinin etkisini ve kalitesini arttırmak için her türlü potansiyel problemin ele alınması ve analiz edilmesi gerekir.

Son Sözler

Öğrenmeye ve gelişime açık olan ve bunun için çaba gösteren herkes mentorluk sürecine dahil olabilir. Herkes mentor olabilir. Mentor olmak, öğrenilebilecek ve geliştirilebilecek iki özellik gerektirir; etkili dinleme ve güçlü sorgulama kabiliyeti.

Küçük ya da bir büyük hangi şirkette olursanız olun, mentorluk hem siz hem de meslektaşlarınız için oldukça etkili bir kişisel ve profesyonel gelişim aracıdır.

Mentorluk ne sihirli bir değnek ne de basit, adım adım bir başarı programıdır. Mentorluk, açık fikirlilikle dahil olmuş bireyler ve dikkatli bir yönetim gerektirir.

 

Yazının tamamı için:

https://www.linkedin.com/pulse/great-leaders-need-mentors-andreas-von-der-heydt

Aramıza katılmak için:

http://www.mentorink.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir