anil-alp

Başarılı Mentorink kullanıcıları kendi deneyimlerini anlatıyor!

Mentorink Deneyimleri:  Anıl ve Alp

Mentorink’teki başarı hikayelerimizden bir kesit: Anıl ve Alp kendi mentor/menti deneyimlerini anlatıyor!

  1. Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz ?

Anıl: Ben Anıl Üzengi, Enigma Optik Biyoteknoloji’de veri analisti olarak çalışıyorum. Hayatta genel geçer çözümlerin yerine, insanların gerçek sorunlarını hedef alan çözümler üretmek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Alp: İsmim Alp, 21 yaşındayım ve şu anda Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği & Ekonomi Çift Anadal Programı’nda öğrenim görüyorum. Hayata bir bütün olarak bakmayı seven, karşılaştığım durumlarda büyük resmi hiçbir zaman gözden kaçırmamaya çalışan biriyim.

  1. Mentorink ile tanışmanız nasıl gerçekleşti ?

Anıl: Ayşen Hanım’ın Linkedin’den attığı mesaj sayesinde Mentorink ile tanıştım ve mentor olmaya karar verdim.

Alp:  Bu sene Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptığım Koç Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu mail grubu aracılığıyla siteden haberim oldu ve şansımı denemek istedim. İyi ki de öyle yapmışım…

  1. Mentorink’e katılmaya nasıl karar verdiniz ?

Anıl: Deneyimlerimi istekli insanlara aktarabileceğim ve onların hayatına değer katabileceğim bir platform arayışım uzun zamandır devam ediyordu. Mentorink’i inceledikten sonra, benim için oldukça uygun bir platform olduğunu gördüm ve hemen kaydoldum.

Alp: Karar verme sürecim yalnızca dakikalar aldı. Bunun en önemli sebeplerinden biri de Mentorink’in bana sunduğu imkanlardan bazılarını hali hazırda istiyor olmam ve konsepte çok çabuk ısınmamdı. Sitedeki bilgilendirici yazıdan da destek alarak gördüm ki Mentorink zaman ayırabileceğim ve gerektiği durumda fedakarlık yapmama değebilecek bir tecrübe.

  1. Mentinizle ya da mentorunuzla yaptığınız ilk görüşmenizi anımsıyor musunuz ? Bu görüşmedeki dikkat çekici noktaları ve izlenimlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz ?

Anıl: Kesinlikle. Alp ile ilk görüşmemizi işlerim dolayısıyla yurtdışında olduğum için görüntülü konuşma olarak gerçekleştirmiştik. Konuşma sırasında zamanın su gibi geçmesi ve Alp ile aramızdaki ortak yönlerin fazla oluşu çok hoşuma gitmişti. Ayrıca Mentorink’te MBTI testinin ne kadar çok işe yaradığını uygulamalı olarak görmüş oldum. Arada sırada her insan gibi geçmişe gidip, bazı hatalarımı düzeltmek istemişimdir ve karşımda benim üniversitedeki halimden çok daha donanımlı olan parlak bir insanı gördüğümde çok mutlu oldum.

Alp: İlk izlenim ilişkinin sağlam temellere dayanması adına çok önemli. Ağustos ayında kısa bir yazılı görüşmenin ardından görüntülü konuşma ile devam etmiştik. Bu tecrübede en dikkatimi çeken nokta, mentorum Anıl ile aslında ne kadar çok ortak noktamızın bulunduğuydu. Her ne kadar kendime kafamda çizdiğim kariyer yolu farklı olsa da aslında pek çok farklı seçeneğin de Anıl gibi örneklerle var olduğunu keşfettim. Sürekli ismini duyduğum ama öğrenci olarak sınırlı olanaklar ile haberini aldığım Silikon Vadisi’nde bizzat iş yapan biri vardı karşımda sonuçta… Bunu görmek beni çok etkiledi. Teorik ve pratik dünyam arasındaki boşluğu kapama konusunda Anıl’ın bana çok yardımcı olabileceğini hissettim ve hiçbir uyum sorunu yaşamadım.

  1. Mentorunuzla/Mentinizle ortak yönleriniz ve zıt yönleriniz nelerdir ? Seçim sürecinde uygun bir eşleşme gerçekleştirildiğinin düşüyor musunuz?

Anıl: Aylar geçtikçe şaşırtıcı bir şekilde, ortak yönlerimizin fazlalığı ve gittikçe daha belirgin hale gelmesi görüşmeleri daha eğlenceli hale getirdi. Dünyaya bakışımız, ideallerimiz ve değerlerimiz birbirine çok benzediği için zıt yönlerimizi ararken zorlandık ve açıkça söylemek gerekirse; bulamadık. Ama doğal olarak bu ideallere varış yollarımızda farklılıklar göze çarptı ve zıtlıklar yerine genellikle argümanlarımız yarıştı. Alp’in şu an geçmek üzere olduğu yollardan ben 5 yıl önce geçtiğim için görüşmelerimizde kendi deneyimlerimi paylaşırken esas olarak onun iş hayatı hakkındaki farklı bakış açılarına odaklandım. Ortak yönlerimizin fazlalığı; farklı alanlardaki deneyimlerimizi, bilgilerimizi, fikirlerimizi birbirimize aktarırken harika bir temel oluşturdu ve bu; uygun bir eşleşmenin en önemli kanıtıydı.

Alp: Otomatik yapılan ve belli başlı kriterlere dayanan eşleşmelerde hali hazırda sağlanması beklenen bir uyumdan söz edebiliriz, ama Anıl ile geldiğimiz nokta bundan daha fazlasıydı. Açıkçası bunu birbirimize de pek çok kez sorduk ve ortak noktalar birbirimizi keşfettikçe gün yüzüne çıkmaya devam ederken zıt yönler belki de hiç olmadı. Zıtlıktan ziyade bazı farklılıklardan söz etmek daha doğru olur: Anıl kesin olarak daha ciddi ve profesyonel olan taraftı. Olaylara bakış açısı daha netti ve kesinlikle daha hızlı kararlar alıp benimle paylaşıyordu. Kendini daha iyi tanımlıyor ve ne istediğini de çok daha iyi biliyordu. Hepsinden önemlisi, akıl danışmanım olarak takdir ettiğim bütün bu özelliklerini sabırla ve dikkatle bana da aşılamaya çalışmasıydı. Bana geliştirmem gereken daha çok yönümün olduğunu ve hedeflerim konusunda kendime sınır koymamam gerektiğini hatırlattı.

  1. Mentor/menti olarak yaşadığınız deneyim size neler kattı ve bu deneyimden sonra hayatınız nasıl değişti?

Anıl: Bu deneyim hakkında belirtmem gereken en önemli şey, öğrenmenin gerçek amacının dünyada öğrenilecek daha çok şeyin olduğunu bir kez daha kavramamdı. Alp sayesinde bazı ön yargılarımı kırdım ve bu sayede tahmin etmediğim kazanımlara ulaştım. İniş çıkışlarla geçen iş hayatımın sert inişlerinde ummadığım bir şekilde güç buldum. Tavsiye ettiğim şeylerin bir geçerliliğinin olması için bunları hayatımda tam anlamıyla uygulamaya çalıştım, kendimi oldukça zorladım ve bu düşünce yapısı kendimi geliştirmemi sağladı. Üniversiteden mezun olana kadar hayatının kayda değer bir bölümünü Football Manager oyunları ile geçiren biri olarak, bu deneyim bana o eski güzel günleri hatırlattı. İşim bu sefer görece daha kolay ve kesinlikle daha zevkliydi. Odaklanmam gereken tek bir kişi vardı; kapasitesi aşırı yüksek ve parlak bir yetenek. Alp’in güçlü yanlarını daha da keskinleştirmeye çalışırken, zayıf yanlarından da haberinin olmasını sağladım. Bu benzersiz bir deneyim; hayata hem daha olumlu bakmamı, hem de gözlem yeteneğimi arttırmamı sağladı.

Alp: Anıl ile alakalı olarak hayatımı negatif etkileyen, beni zor duruma sokan hiçbir tecrübe yaşamadım diyebilirim. İlk andan itibaren hayata karşı daha önce sahip olmadığım bir perspektif geliştirmeye başladım ve karşıma çıkan pek çok durumda sözleri ve tavsiyeleri aklıma geldi. Hayatı gerektiği durumda daha ciddiye aldım, gerektiği durumda akışına bıraktım. Bu sene içerisinde kendi içimde ve dışımda pek çok kriz anı yaşadım ve her birini çözüme kavuşturmamda Anıl’ın doğrudan veya dolayı yoldan etkisi olduğunu düşünüyorum. Çok yönlü olmaya gayret eden biri olduğumu Anıl da hemen gördü ve kendi bakış açısını bu doğrultuda şekillendirdi. Belki de en etkileyici kısmı buydu: Konu ne olursa olsun Anıl’ın kesinlikle söyleyecek mantıklı bir sözü vardı.

  1. Son olarak Mentorink’e katılıp Menti/Mentor olmayı düşünenlere neler söylemek istersiniz ?

Anıl: Mutlaka katılmalarını öneriyorum. Büyük ihtimalle harcadıkları zamanın hakkını veren, pişman olmayacakları bir deneyim olacak.

Alp: Çekinmemelerini ve karşı tarafa doğru adım atmalarını öneririm. Emin olduğum bir şey varsa şu: Eğer bu tecrübeyi edinmeseydim, gerçekten bir şeyleri kaçırmış olacaktım. Özellikle ortak zevkleriniz ve benzer bakış açılarınız olan biri ile anlaşmak hem kolay hem de keyifli. İki tarafın da birbirine kattıkları olduğu sürece ilişki zaten zoraki bir şekilde yürümeyecek ve karşılıklı edinilen tecrübelerle değerli bir hal alacak. Elbette ki şans faktörünün de bu uyumun oluşmasında büyük bir payı var (özellikle de mentor-menti eşleşmesinin belirlenme aşamasında), fakat bu hayatın her alanında olduğu gibi kontrolünü tam olarak ele alamayacağımız durumlardan. Tüm bunlardan hareketle şunu söyleyebilirim: Mentorink serüveni girmiş olmaktan memnuniyet duyacağınız bir yol olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir