Nasıl_sorular_sorarlar

Başarılı İnsanlar Nasıl Sorular Sorarlar?

Zeki ve başarılı insanların en temel özelliklerinden biri çok fazla soru sormalarıdır. Bu tip insanlar her söylenene inanmaz ve konu üzerinde düşünme, sorgulama gereksinimi duyarlar. Elbette insanlar bir konu üzerinde pek çok soru sorabilir. Fakat başarı ve başarısızlık arasındaki en büyük farklardan biri doğru soruları sormaktır. Günümüzde ne yazık ki soru sormak olumsuz bir durum olarak algılanmakta ve bundan nedenle kişiler akıllarına yatmayan konular üzerinde soru sormaktan kaçınmaktadırlar.

No One Understands You and What to Do About It kitabının yazarı ve Columbia İşletme Okulu Motivasyon Merkezi’nin müdürü Heidi Grant Halvorson’a göre  “Bir kişinin söylediği bir sözü ya da bir konuyu anlamadığınızı kabul etmek utanç verici olabilir. İnsanlar genellikle soru sorduklarında yetersiz oldukları algısının oluşmasından korkarlar. Aslında bu durum tamamiyle yanlış. Yapılan araştırmalara göre çok soru soran yani meraklı insanlar çevre tarafından oldukça zeki olarak nitelendirilmektedir. ”

Hiçbir sorunun saçma olmayacağını vurgulayan FUNDaMentals: The Corporate Guide to Cultivating Mindshare kitabının yazarı Dian Griesel ise “Size tamamen yabancı gelen bir işi öğrenirken, birinin güvenliği risk altındayken, paranızla yatırım yaparken ya da sağlığınızla ilgili bir sorun bulunuyorsa dilediğinizi sormaktan çekinmeyin !” diye belirtiyor.

“Birine soru sorduğunuzda karşı taraftan verilen bilgi işteki performansınızın gözle görülür bir şekilde artmasına yardımcı olacaktır” diye vurgulayan Do Over: Rescue Monday, Reinvent Your Work, and Never Get Stuck kitabının yazarı Jon Acuff toplantılara ya da buluşmalara mutlaka “soru sormaya hazır” bir biçimde katılın diye öneriyor. Soru sormak sizi sadece meşgul tutmaz aynı zamanda sohbete katılmanızı ve yeni bilgiler edinmenizi sağlar.

Elbette soru sorma şekliniz de bu süreçte oldukça önemli bir yere sahip. Bazı sorular yeni buluşların ortaya çıkmasını sağlar ve olumlu dönüşümler konusunda size ilham verirken bazı sorular ise cesaret kırılması, moral bozukluğu, karışıklık gibi olumsuz duygulara neden olur. Bu soru tipleri arasındaki en büyük fark öğrenici mi yargılayıcı mı olduklarıdır. Şüphesiz; öğrenici sorular bizi geliştirip motive olmamızı ve bilgi dağarcığımızın artmasını sağlarken, yargılayıcı sorular olumsuz bir ruh haline sebep olur ve motivasyonunuzu ciddi biçimde düşürür. Bu tür sorular nedeniyle soru sorulmasını istemeyecek hale geliriz. Bu nedenle soru sormadan önce soru sorma tarzımıza oldukça dikkat etmeliyiz. Sorgu Enstitüsü’nün kurucusu ve başkanı aynı zamanda Change Your Questions, Change Your Life: 10 Powerful Tools for Life and Work kitabının yazarı Marilee Adams öğrenici ve yargılayıcı sorular arasındaki farkı şu sözlerle belirtmektedir: “Öğrenici sorular yeni fikirlere açık, meraklı ve yaratıcıdırlar. İlerlemeyi ve imkanları artırır; keşiflerin, çözümlerin, yapılmasını sağlarlar. “Hedeflerim nelerdir ?”, “Nelerden sorumluyum ?”, “Müşterilerimiz ne istiyorlar ?” gibi sorular öğrenmeye yönelik olan sorulara örnek olarak verilebilir. Bunun yanında yargılayıcı sorular öğrenici sorularla tamamen zıt özelliklere sahiptir. Kapalı fikirli, dar ve kesin görüşlü, olumsuz merkezlidirler. Çözüm yollarından öte daha çok problemlere odaklıdırlar. “Suçlu kim ?”, “Niçin biz kazanmadık ?” gibi soru tipleri yargılayıcı sorular için örnek oluşturulabilir. Öğrenici sorular seçenekleri geliştirerek ilerlemeyi kolaylaştırırken yargılayıcı sorular bakış açısını sınırlayarak ilerlemeyi engeller.

Bireyler ve gruplar iki farklı soru sorma tipini kullanma imkanına sahiptir. Fakat öğrenici sorular olmadan sonuçlar oldukça kötü olur.

Soru sormak ayrıca beklentilerin netleşmesinde de oldukça etkilidir, herkesin ortak bir noktada buluşmasını sağlar. İş arkadaşınızı, yöneticisini anladığınızı düşünseniz bile kaçırdığınız noktalar olabilir. Bu aşamada soru sorup olayları netleştirmeniz hayati bir önem taşıyabilir.

Birçok şirket sorunlara çözüm yolu bulmak için “beyin fırtınası seansları” düzenlemektedir. MIT Liderlik Merkezi yöneticisi ve The Innovator’s DNA: Mastering the Five Skills of Disruptive Innovators kitabının yazarlarından Hal Gregersen bu tür süreçlerde beyin fırtınası seanslarına ek olarak “soru fırtınası seanslarının” da eklenmesini tavsiye etmektedir. “İnsanlar bir konu üzerinde çıkmazda kaldığında başa dönüp soru fırtınası seanslarını gerçekleştirmek çıkmazdan kurtulmalarında yardımcı olabilir.” sözüyle soru sorma seanslarının ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. “Takımınız bir konu üzerinde 50’den fazla soru üretebilir. İnsanlar bu tür süreçlerde daha fazla soru üretemeyeceğini ve çıkmazda kaldıklarını düşünebilirler. Pes etmeyin ve ilerlemeye devam edin. En iyi sorular elbet ortaya çıkacaktır! Bu soruları bulmanız beyin fırtınası sürecinde, başarıya giden yolda en büyük yardımcınız olacaktır.”

Anlaşılacağı üzere başarıya giden yolda soru sormanın önemi oldukça büyük. Soru soruş tarzınızdan, doğru zamanda sorulan sorulara kadar pek çok faktör bu süreçte etkilidir. Biz Mentorink’te başarıya giden yolda menti ve mentorlar olarak birbirimize soru sormaktan çekinmiyor ve konular üzerinde çözüm yolları üretiyoruz. Siz de Mentorink’e katılın ve mentorunuza/mentinize doğru zamanda soracağınız sorularla başarıya giden yola birlikte ilerleyin!

 

Başkalarının tecrübelerinden öğrenmek ve aramıza katılmak için:

http://www.mentorink.com

Yazının tamamı için:

http://www.fastcompany.com/3056318/hit-the-ground-running/how-the-most-successful-people-ask-questions

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir