ATU

ATÜ online mentorluk programlarıyla nasıl bir fayda yaratıyor?

Zeynep Derya Levent – ATÜ Duty Free, İK ve Perakende Enstitüsü Direktörü:

“Merkezi Istanbul’da olan ATÜ Duty Free olarak,  dünya çapında 2700’den fazla ATU_logokişiyi istihdam ediyor ve yılda 100 milyondan fazla müşteriye hizmet veriyoruz. Dünya çapında 8 ülkede 21 havalimanına uzanan ve 27.000m2’lik bir satış alanını kapsayan 120’den fazla mağazamızda yaygın bir perakende operasyonu yürütüyoruz. Her gün etkileşimde bulunduğumuz binlerce ziyaretçimize ‘Mutlu Yolculuk’ (“Travel Happy”) deneyimi sunmak en büyük önceliğimiz. Bu deneyimi oluştururken en önemli güç kaynağımız ise profesyonellerimiz.

Bu doğrultuda, İK ekibi olarak tüm profesyonellerimizin gelişimi için pek çok program sunuyor, her seferinde gelişimi nasıl daha yenilikçi ve etkili hale getirebileceğimizi sorguluyoruz. Son zamanlarda, özellikle liderlik gelişim programımız olan “Nefes Ol” kapsamında, üzerinde çalışıp önemli fayda gördüğümüz gelişim yöntemlerimizden biri de online mentorluk çalışmaları oldu. Uluslararası pek çok lokasyondaki liderlerimizin gelişiminde bizlere  ‘Mentorink’ katkıda bulundu.

Tüm liderlerimiz için tasarladığımız “ATÜ Stili Liderlik” temamızın her operasyonumuzda özümsenip yaygınlaşması için yürüttüğümüz gelişim programı “Nefes Ol”, kendi hedef grubu içerisinde oldukça başarılı oldu. Ancak, şunu da fark ettik ki, programda öğretilen değerlerin,  farklı lokasyonlarda olan  ekiplere ulaşması pek kolay olmuyordu. Bu katma değerli eğitimleri diğer çalışanlarımıza ulaştırmak hem lojistik olarak çok zor, hem de çok masraflı oluyordu. Ayrıca, farklı lokasyonlara dağılmış insan kaynağımız arasında etkili bir iletişim kanalı eksiği de vardı ve bu nedenle özellikle Türkiye Operasyonlarımızdaki liderlerimizin bilgi ve tecrübeleri organik olarak diğer ekiplere istediğimiz hızda dağılamıyordu.

Tam bu noktada, yolumuz Mentorink ile kesişti. Mentorluk çalışmalarının öneminin farkında olmamıza ve bazı çalışmalar yapmış olmamıza rağmen, Mentorink bunu çok daha kolay ve sistematik hale getirerek, yukarıda bahsettiğim soruna yepyeni bir çözüm sunmamızı sağladı. Yeni nesil mentorluk çalışmaları sayesinde, uzak lokasyonlardaki çalışanlarımız içinde  ‘gelişim odaklı bir etkileşim kanalı kurma’ fikri bizi çok heyecanlandırdı. Mentorink, geride bıraktığımız bir yılda da, kendi içimizdeki bilgiyi ve tecrübeyi organik olarak yayarak bireysel ve organizasyonel gelişim sağlamamız ve kurum kültürümüzün köklerinin yerleşmesi konusunda bize çok önemli faydalar sağladı. Ayrıca mutlulukla belirtmek isterim ki, bu çalışmalarımız alanında önde gelen kurumların dikkatini çekti ve mentorluk programamız EMCC Türkiye standartlarında olduğuna dair akreditasyon aldı.

Zeynep Derya Levent ATUMentorink sayesinde, ilk olarak, oldukça düşük masraflı bir yaklaşımla, kendi kurumumuza özel “ATÜ Style Star” online mentorluk platformumuzu hızlıca yayına alıp yaygınlaştırabildik. Online dünyanın imkanlarıyla, farklı lokasyonlardaki çalışanlarımızı mentorluk özelinde kolayca bir araya getirip, birebir ve güvene dayalı bir ilişki kurmalarını sağladık. İkinci olarak, bu kullanıcılara düzenli yönlendirmeler yaparak ve programın amacına yönelik ilhamlandırıcı materyaller sunarak görüşmelerini çok daha bilinçli, etkili ve sonuca yönelik değerlendirmelerini sağladık. Son olarak da, tüm bu süreci otomatik yönetirken, Mentorink’in sunduğu yönetici panelinden gelişimi ölçümleyebilmek süreci bizim için çok kolaylaştırdı. Klasik/offline mentorluk programlarında İK ekibini zorlayan efor gereksinimiyle hiç boğulmadan, sonuca odaklanabildik. Özetle Mentorink, ‘gerçekten çalışanmentorluk ilişkileri kurmamızı ve yönetmemizi çok kolay ve düşük maliyetli hale getirerek, bireysel ve kurumsal gelişimimizi hızlandırmamızı sağladı.

Giderek sosyal öğrenmeye doğru evrilen ve geleneksel e-learning platformlarının katkısının sorgulanmaya başladığı günümüzde, mentorluk programlarının çok daha önem kazanacağına inanıyorum. Mentorink, eski, sıkıcı, başı sonu belli olmayan mentorluk çalışmalarını online dünyanın imkanlarından faydalanarak özelleştirilmiş, yapılandırılmış ve sonuç odaklı birer birlikte gelişim deneyimine dönüştürme konusunda önemli bir imkan sunuyor. Biz de ATÜ’de, hem farklı lokasyonlardaki çalışanlarımız arasında ‘birlikte gelişim’ köprülerinin sayısını arttırmak, hem de liderlik programlarının ötesine geçerek, operasyonel yetkinlik programlarımızda da mentorluk çalışmalarından yararlanmak için Mentorink ile yenilikçi çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

Zeynep Derya Levent – ATÜ Duty Free İK ve Perakende Enstitüsü Direktörü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir